Nedir bu PYP Eğitim Programı ?

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba,
Bebeğimin olması neden bu kadar uzun zaman yazmamamın en geçerli nedeni:)
Öğretmenliğe ara vermiş olmakla, okuldan gelmesini oturup bekleyen, çalışmayan ama okumuş anneler ile tanışıp sohbet ederken buldum kendimi. Okullara, öğretmenlere, eğitim sistemine, programlara farklı bir pencereden bakma imkanı bulmak da güzel doğrusu.Birçok ebeveyn çocuklarını hangi okula kaydettirecekleri konusunda çok kaygılı.Bir çok eğitim sisteminden, programından bahsedip o girdabın içinde kaybolmak üzereler.Ben de artık bloguma geri döneyim ve nedir bu özel okullardaki programlar biraz yazayım istedim.

İlk olarak PYP eğitim nedir, uzatmadan, sıkmadan anlatayım :)

PYP, Uluslararası Bakalorya Organizasyonu(IBO)’nun üç programından biridir.
1-PYP- Primary Years Programme( ilk Yıllar Programı): 3-12 yaş arası çocuklar için alanlarüstü bir öğretim programdır.
2-MYP- Middle Years Programme ( Orta Yıllar Programı)
3-Diploma Programme ( Diploma Programı)

PYP, aktif bir öğrenme yaklaşımını savunmaktadır. Eğer çocuğunuzu PYP eğitim programını kullanan bir okula gönderirseniz onun; araştıran-sorgulayan,riski göze alan, bilgili, ilkeli,dönüşümlü düşünebilen,etkili iletişim kurabilen, eleştirel ve yaratıcı düşünebilen, saygı-hoşgörü gibi tutumlar geliştirebilen,işbirliği yapabilen, çatışmaları çözmede başarılı, gözlem yapan, özyönetim becerileri kuvvetli (büyük kas becerileri, küçük kas becerileri, zaman yönetimi vb.) istiyorsunuz demektir.
Kısacası bu program öğrencilerin akademik ihtiyaçlarının yanında sosyal, fiziksel, duygusal ve kültürel açıdan da ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Tabiki bu programda öğretmenin rolü yine çok büyük.

Umarım kısaca anlatabilmişimdir.
Sevgiyle…

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>