Can Sıkıcı Bir Konu: ÖDEV

Hatırlıyorum da ilkokulda öğretmenim ödev verdiğinde kitapta sonu açıklayınız ile biten cümlelere cevaben “tamam” yazardım deftere.
Cevaplar
1-tamam
2-tamam
3-tamam
Öğretmenim kızardı “neden açıklamadın?” diye. Ben de “sözlü olarak açıkladım öğretmenim” derdim :)
İtiraf edelim hiçbirimiz küçükken ödev yapmayı sevmedik, anne baba zoruyla, oyuncağımız elimizden alınmasın, dışarıda yarım saat oynamamıza daha izin verilsin diye bir çırpıda ödevlerimizi yaptık. Yıl 2013 durum AYNI… Öğrencilik yıllarımızı hatırlayarak çocuklarımıza yaklaşmalıyız bence. Çok sıkmamalıyız, ödev yapmadı diye ceza vermemeliyiz mesela. Örneğin ödevlerini yaparken teneffüs araları vermeliyiz. Örneğin 15 dakika ödev 5 dakika ara sonra tekrar 15 dakika ödev 5 dakika ara gibi. O aralar için ödevini yapmak isteyen çocuk 21 gün içinde sorumluluk sahibi bir “ödevmatik” e dönüşecektir.1. sınıftan başlayarak süreyi ayarlamak anne-babaların elinde tabi. Bir de mümkün olduğunca geceye ödevi bırakmamaya çalışmak. Sıkılınca zorlamamak, çalışacağı ortamı mümkünse sade tutmak.Sade tutmak demişken; çocukların dikkati çabuk dağılıyor. Son zamanlarda her üç anneden biri çocuğunun dikkat dağınıklığı olduğundan bahsediyor. Bunun nedeni odasının dört bir yanını saran rengarenk oyuncaklar olabilir mi sizce? Peki bu ortamda algısı açık olan çocuğun ödev yapmak istememesi, dikkatini verememesi, konsantre olamaması normal değil mi? Ne kadar önerim olursa sevgili okuyucum üzülerek söylüyorum ki çocuğunuzun bu eğitim yolculuğunda zirvedeki konu ÖDEV olacak, yeter ki çocuğunuzun ödeve bakış açısını değiştirin, değişim sürecinde onlara yardımcı olun.
Ödevlerini günü gününe yapanlara bir alkış, darısı herkesin başına… :)
Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>