Biz / Ben

Okul başlayınca velilerde bir telaş bir telaş…
Haklılar da. Her veli çocuğunun en iyi şartlarda okumasını, “büyük adam” olmasını ister.Bu güzel ve zorlu maratonda da çocuğuna destek verir.Bu çok önemli bir adım tabiki.Ancak bazen çocuğun “ben” olması gerektiği durumda “biz” olmak zorunda kalır Nasıl mı?

Biz bugün ödevimizi yapamadık.
Portfolyo dosyamızı yarın getirsek olur mu?
Lütfen bize bir hafta daha tanıyın.

Öğrenci bu durumda ödev ya da görevlerin kendisine değil de annesine ya da babasına verildiğini düşünür.Unutunca annesine kızar neden hatırlatmadın diye.Babasına çıkışır neden almadın diye.Sonra anne babalar sorumluluk alma konusunda uzmanlardan öğretmenlerden yardım isterler.

Tabiki çocuklarımıza yardım etmeliyiz, onları desteklemeliyiz ancak bu destek onları sorumluluklarından çıkarma aşamasına gelmemeli.Öğrenci ödevini kendi yapmalı, unuttuğu zaman bunun sorumluluğunun kendisine ait olduğunu bilmelidir.O zaman herşeyin mayası olan, başarıya kavuşturan “sorumluluk alma” kavramı gelişir.

Çocuğunu uzaktan takip eden ve destekleyen, sorumluluk almasına izin vererek ona kaliteli bir gelecek sağlayan anne-babalara selam olsun…

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>